Nasza firma od ponad 20 lat prowadzi sprzedaż sprzętu sportowego, skupiającą się szczególnie na, niezbyt polsko nazywanego, skatingu. Podstawą naszej ofert, w zależności od pory roku są rolki, wrotki lub łyżwy oraz wszelkie akcesoria związane z tymi aktywnościami. W tym czasie pomogliśmy dobrać rolki lub łyżwy tysiącom klientów, doświadczenie i wiedza jaką nabyliśmy pozwala nam na fachowe i odpowiedzialne doradztwo. Ekspertami się nie nazwiemy, ale fachowcami już tak. I przez ten cały czas spotykamy się ze zdaniem klientów, którzy chcąc dobrać odpowiedni model i rozmiar łyżew lub rolek rozpowszechniają opinię, że w wypadku tego rodzaju butów powinno się wybrać rozmiar o pół, o cały „numer” większy niż normalnie noszony. Za każdym razem tłumaczymy, że to kompletnie błędna teoria, ale i tak kilka razy w tygodniu powtarzamy klientom szukającym luzu i swobody w bucie, nasz stały wykład jak dobrać odpowiedni rozmiar. Zaczynam od twierdzenia, że swobodę naszym stopom możemy zapewnić przy pomocy klapek (obojętnie czy japonki, czy z takim szerszym pasem nad stopą), espadryli lub bardzo zdrowego i zalecanego przez medyków chodzenia na boso.
Ponieważ widok sporej długości tekstu w dzisiejszych czasach zniechęca do zapoznania się z nim, podzielimy nasz wykład na kilka części, aby niechętni słowu pisanemu zapoznali się hasłowo z prawidłowym postępowaniem podczas wyboru i zakupu łyżew lub rolek:
- każda łyżwa i rolka już po kilkudziesięciu minutach jazdy, a w pełni po kilku – kilkunastu godzinach będzie objętościowo wewnątrz buta większa niż podczas mierzenia w sklepie.
- rolki i łyżwy nigdy się nie skurczą, będą na pewno nieco większe z powodu formowania się, ubijania wewnętrznych wyściółek w bucie.
- podczas pierwszego mierzenia pięta, co pozwala na stwierdzenie, że cała stopa również, jest wysunięta do przodu od miejsca na nią przeznaczonego, dopiero w trakcie jazdy, która wymusza na nas ugięcie kolan, pięta cofa się i dopasowuje do profilu buta, w którym ma się znajdować docelowo.
- takie dopasowanie sprawia, że but staje się kilka milimetrów dłuższy w porównaniu ze stanem sklepowo-fabrycznym.
- podczas mierzenia, w pozycji wyprostowanych nóg można delikatnie skrobać palcami stóp czubek wewnątrz buta, po przyjęciu pozycji z ugiętymi kolanami ten delikatny kontakt powinien zniknąć
- łyżwy i rolki mierzymy w stanie takim, w jakim będziemy z nich korzystać, czyli pozapinane i zasznurowane
- jeżeli podczas mierzenia będziemy czuli luz i swobodę wewnątrz, to będziemy jeździć w za dużych butach, które pogarszają stabilność, równowagę i zmniejszają energię odbicia od podłoża
- sprzedaż byłaby dla nas dużo prostsza, szybsza i łatwiejsza gdybyśmy propagowali teorię o wyborze większego rozmiaru, za duże rozmiar niweluje ewentualne niewygody i niedopasowanie buta do stopy, aby pomóc w odpowiednim wyborze musimy próbować różnych modeli, o różnych dopasowaniach wewnętrznych, bo przy dobrym przyleganiu do stopy zwiększa się możliwość różnego rodzaju punktowych ucisków i niewygody, jednak cały czas tak właśnie staramy się doradzać, choć czasami powoduje to nieufność klientów i podejrzenia, że chcemy im „wcisnąć” mniejszy rozmiar, bo nie mamy na stanie dla nich odpowiedniego.
Więcej szczegółowych informacji podamy w kolejnych częściach poradnika. Z racji na zbliżający się szczyt zakupów łyżew nagramy również krótki film poglądowo-instruktażowy, który w krótce zamieścimy na stronie i będziemy publikować w zapętleniu na wszystkich możliwych ekranach, telewizorach i telebimach w naszym sklepie.
Skatesport.pl